SWI-3000-12
Inverter Samlex Pure Sinewave 3000W - 12V
Read moreShow less
Add to compare0
Add to wishlist
Specifications
Description
  • Input Voltage 10,7 to 16,5 VDC
  • Output Voltage 230 VAC +/-3%
  • Dimensions 456.5 x 263 x 145 mm
  • Output 3000 Watts
  • Fuse Rating 30A x 12
  • Weight 9.8 Kgs
Product benefits
  • Pure sine wave output voltage
  • High efficiency
  • Switch-mode design
  • 230 VAC output from 12 VDC input
  • 50/60 Hz selectable
  • Low battery voltage alarm
  • Protections; input low voltage, input over voltage, over temperature, over load, short circuit
  • Optional LCD remote control, model RC-300
  • Can be hard wired
  • 2 year warranty
Read moreShow less
Product Details
SWI-3000-12
Related Products
No items
9 other products in the same category:
This highly efficient DC-AC inverter converts 24 Volts DC to 2100 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 1.2 Amps. AC power is available from a single standard 2x VDE European
This highly efficient DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 700 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M6 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 0.7 Amps. AC power is available from a single standard VDE European outlet, accessible on the front panel.
This highly efficient DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 1100 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 0.7 Amps. AC power is available from a single standard 2x VDE European outlet, accessible on the front panel.
This highly efficient DC-AC inverter converts 24 Volts DC to 700 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M6 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 0.7 Amps.
This highly efficient DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 2100 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 1.6 Amps. AC power is available from a single standard 2x VDE European outlet, accessible on the front panel.
This highly efficient DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 1600 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 1.6 Amps. AC power is available from a single standard 2x VDE European outlet, accessible on the front panel.
This highly efficient DC-AC inverter converts 24 Volts DC to 1600 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 1.1 Amps.
This highly efficient DC-AC inverter converts 24 Volts DC to 1100 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 0.7 Amps. AC power is available from a single standard 2x VDE European outlet, accessible on the front panel