SWI-1600-12
Samlex Pure Sinewave Inverter1600W - 12V
This highly efficient DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 1600 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz.
The unit is having heavy duty hex screw M8 connection.
Read moreShow less
Add to compare0
Add to wishlist
Specifications
Description
  • Input Voltage: 10,5 to 16,5 VDC
  • Output Voltage: 230 VAC +/-3%
  • Dimensions: 377.5 x 230 x 103 mm
  • Output: 1600 Watts
  • Fuse Rating: 35A x 6
  • Weight: 4,7 kgs
Product benefits
  • Pure sine wave output voltage
  • High efficiency
  • Switch-mode design
  • 230 VAC output from 12 VDC input
  • 50/60Hz selectable
  • LED indicators for power and protections
  • Protections: input low voltage, input over voltage, over temperature, over load, short circuit
  • Low idle power draw
  • Remote input
  • 2 year warranty
Read moreShow less
Product Details
SWI-1600-12
Related Products
9 other products in the same category:
This highly efficient DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 700 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M6 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 0.7 Amps. AC power is available from a single standard VDE European outlet, accessible on the front panel.
This highly efficient DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 1100 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 0.7 Amps. AC power is available from a single standard 2x VDE European outlet, accessible on the front panel.
This highly efficient DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 2100 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 1.6 Amps. AC power is available from a single standard 2x VDE European outlet, accessible on the front panel.
This highly efficient DC-AC inverter converts 24 Volts DC to 1100 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 0.7 Amps. AC power is available from a single standard 2x VDE European outlet, accessible on the front panel
This highly efficient DC-AC inverter converts 24 Volts DC to 2100 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 1.2 Amps. AC power is available from a single standard 2x VDE European
This highly efficient DC-AC inverter converts 24 Volts DC to 1600 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 1.1 Amps.
This highly efficient DC-AC inverter converts 24 Volts DC to 700 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M6 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 0.7 Amps.