SWI-700-24
Samlex Pure Sinewave Inverter 700W - 24V
This highly efficient DC-AC inverter converts 24 Volts DC to 700 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz.
The unit is having heavy duty hex screw M6 connection.
Read moreShow less
Add to compare0
Add to wishlist
Specifications
Description
  • Input Voltage 21.4 – 33 VDC
  • Output Voltage 230 VAC +/-3%
  • Dimensions 269 x 174 x 70 mm
  • Output 700 Watts
  • Fuse Rating 30A x 2
  • Weight 2,2 kgs
Product benefits
  • Pure sine wave output voltage
  • High efficiency
  • Switch-mode design
  • 230 VAC output from 24 VDC input
  • 50/60Hz selectable
  • LED indicators for power and protections
  • Protections: input low voltage, input over voltage, over temperature, over load, short circuit
  • Low idle power draw
  • Remote input
  • 2 year warranty
Read moreShow less
Product Details
SWI-700-24
Related Products
No items
9 other products in the same category:
This highly efficient DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 1600 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 1.6 Amps. AC power is available from a single standard 2x VDE European outlet, accessible on the front panel.
This highly efficient DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 1100 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 0.7 Amps. AC power is available from a single standard 2x VDE European outlet, accessible on the front panel.
This highly efficient DC-AC inverter converts 24 Volts DC to 1600 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 1.1 Amps.
This highly efficient DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 2100 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 1.6 Amps. AC power is available from a single standard 2x VDE European outlet, accessible on the front panel.
This highly efficient DC-AC inverter converts 24 Volts DC to 1100 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 0.7 Amps. AC power is available from a single standard 2x VDE European outlet, accessible on the front panel
This highly efficient DC-AC inverter converts 24 Volts DC to 2100 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M8 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 1.2 Amps. AC power is available from a single standard 2x VDE European
This highly efficient DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 700 Watts of pure sine wave AC power at 230 Volts, 50 or 60 Hz. The unit is having heavy duty hex screw M6 connection. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 0.7 Amps. AC power is available from a single standard VDE European outlet, accessible on the front panel.